Autor: Hazim Okanović
U Federaciji Bosne i Hercegovine je jako izražen disparitet u razvijenosti kantona, općina i gradova. Pojedine općine u Federaciji Bosne i Hercegovine imaju dosta nepovoljnu poziciju u sistemu pripadnosti i raspodjele javnih prihoda a što u konačnici utiče na njihov nivo razvijenosti. Značajan napredak, mjeren indeksom razvijenosti, zabilježen je i kod općine Kupres dok općine Drvar i Bosanski Petrovac spadaju u red nerazvijenih općina. U posljednjoj Uredbi Vlade Federacije BiH iz 2019. godine kada je u pitanju Indeks razvijenosti odabrano je pet indikatora.
U Federaciji BiH postoji 15 nerazvijenih općina. One imaju posebnu potrebu da im se dodijeli određeni iznos sredstava koji će im pomoći u realizaciji njihovih budžeta.
Nerazvijene općine trebaju imati poseban tretman u sistemu javnih finansija u FBiH, jer ne mogu postići isti nivo javnih usluga kao veće jedinice lokalne samouprave, čime je ugroženo pravo na jednak nivo i kvalitetu usluga za sve građane FBiH.
Pojedine općine zagovaraju proširenje indikatora kod Indeksa razvijenosti te razumijevanje posebnih specifičnosti pojedinih jedinica lokalne samouprave. Također, zagovaraju da se uputi prema Vladi FBiH inicijativa za donošenje novog takozvanog zakonskog akta o brdsko-planinskim područjima čija su sjedišta općina iznad 1000 metara nadmorske visine.
Položaj ranjivih općina u FBiH je dosta nepovoljan. Istraživanja pokazuju kako se načelnici izrazito nerazvijenih općina svakodnevno suočavaju sa mnogobrojnim problemima jer ne mogu da podmire osnovne egzistencijalne troškove, zbog nedostatka sredstava u raspodjeli prihoda. Prema predviđanjima i planovima, neophodno je uzeti razne parametre. Donošenje linearnih odluka za nivo svih općina na nivou FBiH nije od velike koristi. Od izuzetne važnosti jeste tretiranje faktora kao što su gustina naseljenosti kao i površina općina, a što bi uticalo na odluku viših nivoa vlasti da sredstva usmjere ka jedinicama lokalne samouprave.
Emisija je nastala u okviru projekta “Promoviranje sudjelovanja građana u lokalnoj upravi” koji Centar za građansku suradnju iz Livna implementira uz podršku Nacionalne zaklade za demokraciju (NED). Sadržaj i stavovi izneseni u video emisiji su osobni stavovi autora/voditelja/urednika/gosta i ne odražavaju stavove Centra za građansku suradnju i Nacionalne zaklade za demokraciju. Korištenje sadržaja i njegovo ustupanje trećim stranama je moguća uz prethodnu suglasnost Centra za građansku suradnju.
No responses yet