Autorica: Kristina Perić, Istina.media
Kako sada stvari stoje novoizabrana čapljinska gradonačelnica Iva Raguž, inače nevjesta sestre dojučerašnjeg gradonačelnika Smiljana Vidića u novi će mandat uploviti u Audiju. Naime, ovih dana je pred gradskim poglavarstvom osvanuo ne jedan, nego dva Audija. Jednog vozi Smiljan Vidić, a drugog predsjednica GIP-a Matea Vidić. Oporba već sumnja da su oba kupljena iz gradskog proračuna, no najmanje jedan sigurno jeste.
115 tisuća maraka
Za nabavku službenog vozila u proračunu Čapljine planirano je 256.410 maraka, a postupak javne nabavke za putničko vozilo je Grad Čapljina pokrenuo 3. listopada. Procijenjena vrijednost javne nabave, bez PDV-a iznosi 98.300 maraka. Za najpovoljnijeg ponuditelja za nabavu roba odabrana je ljubuška tvrtka, omiljeni HDZ-ov dobavljač M.R.M export-import d.o.o. Ljubuški. Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuditelja potpisuje Smiljan Vidić 8. studenog ove godine, a ukupna cijena s PDV-om iznosi 115 tisuća maraka.
Čapljinski gradonačelnik Smiljan Vidić predmet je više istraga, a optuženik u predmetu Neretva energija, gdje se suđenje očekuje naredne godine. To ga ne ometa da nastavlja raditi i potpisivati odluke kada je u pitanju Grad Čapljina. Štoviše, ovih dana radi na tome da se smjesti u blizini ureda nove gradonačelnice, te da ostane savjetnik, a zapravo neformalni gradski poglavar, saznajemo iz dobro upućenih izvora.
Optuženik
Županijsko tužiteljstvo HNŽ je nakon provedene istrage podiglo optužnicu protiv Smiljana Vidića (1963.), iz Čapljine i Darke Šimovića (1972.), iz Čapljine, zbog osnovane sumnje da su kao supočinitelji, Smiljan Vidić počinio produljeno kazneno djelo Zlouporaba položaja ili ovlasti, a Darko Šimović počinio kazneno djelo Zlouporaba položaja ili ovlasti, a koju je Županijski sud u Mostaru u cijelosti potvrdio. Naime, optužnicom se Smiljan Vidić, kao načelnik općine Čapljina i Darko Šimović, kao državni službenik – pomoćnik rukovoditelja organa državne službe u Službi geodetskih i imovinsko-pravnih poslova općine Čapljina, sumnjiče da su u vremenskom razdoblju od ožujka 2011. godine do siječnja 2015. godine na području općine Čapljina, u svojstvu službenih osoba u F BiH, zajednički i dogovorno, iskoristili svoj službeni položaj i ovlasti, prekoračivši granice svoje službene ovlasti i ne obavivši svoje službene dužnosti koje im njihova funkcija daje u pogledu upravljanja općinskim i državnim građevinskim zemljištem na području općine Čapljina i to ne u cilju u kojem su im takva ovlaštenja data, nego s ciljem da drugom pribave protupravnu imovinsku korist, odnosno pričine imovinsku štetu općini Čapljina, posljedicom kojih propusta Smiljana Vidića i Darke Šimovića, neregistrirana pravna osoba ”Neretva energija” d.o.o. Čapljina je dobila na korištenje zemljište površine 143.159 m² u općini Čapljina, a potom dana 29.01.2015., postala i vlasnikom dodijeljenog zemljišta, prema Rješenju Općinskog suda u Čapljini, na koji način su osumnjičeni pravnoj osobi ”Neretva energija” d.o.o. Čapljina pribavili protupravnu imovinsku korist u vidu stjecanja prava vlasništva nad zemljištem, iako nisu imali pravo na to, za koje je vještačenjem utvrđeno da je u 2015. godini vrijedilo 1.002.113 KM, a pravna osoba ”Neretva energija” je isto dodjelom platila 143.159 KM, na koji način je pravnoj osobi ‘Neretva energija” d.o.o. Čapljina pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu od 858.954 KM, a općini Čapljina pričinjena šteta u vidu gubitka prava vlasništva nad navedenim zemljištem u visini 1.002.113 KM, procijenjene vrijednosti u 2015. godini.
Medijski sadržaj je nastao u okviru projekta “Promoviranje sudjelovanja građana u lokalnoj upravi” koji Centar za građansku suradnju iz Livna implementira uz podršku Nacionalne zaklade za demokraciju (NED). Sadržaj i stavovi izneseni u tekstu su osobni stavovi autora i ne odražavaju stavove Centra za građansku suradnju i Nacionalne zaklade za demokraciju. Korištenje sadržaja i njegovo ustupanje trećim stranama je moguće uz prethodnu suglasnost Centra za građansku suradnju.
No responses yet